asd
13.7 C
Kırgızistan
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img

Berlin Türk Büyükelçiliği önünde Orhan İnandı için eylem

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Kırgızistan’da kaçırılan eğitimci Orhan İnandı için eylem vardı. Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan insan hakları savunucuları ve aktivistler, Orhan İnandı’nın bir an evvel bulunmasını istedi.

Kırgızistan’da kaçırılmasından bu yana 10 gündür haber alınamayan eğitimci Orhan İnandı’nın MİT tarafından Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği’nde tutulduğu sanılıyor. Kırgızistan’da devam eden protestolar Avrupa’nın da çeşitli şehirlerine yayıldı. Dünyanın hemen her yerinde ikinci bir Cemal Kaşıkçı vakası yaşanmaması için çağrılar yapılıyor.

BİR AN EVVEL BULUNSUN

Berlin’deki Türk Büyükelçiliği önünde toplanan insan hakları savunucuları Orhan İnandı’nın bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi.

Aktion für Flüchtlingshilfe ve HRD gönüllüleri olarak bir araya gelen grup ortak bir basın açıklaması okudu.
Türkçe ve Almanca okunan açıklamada Türkiye’deki Erdoğan rejiminin MİT eliyle yurt dışında yürüttüğü kirli faaliyetlerin sona ermesi istendi. Türkiye’nin yurt dışında kaçırdığı kişi sayısının 113 olduğuna dikkat çeken açıklamada Kırgız vatandaşı olan eğitimci Orhan İnandı’nın bir an evvel bulunması istendi.

Erdoğan Rejiminin Kırgızistan’dan Orhan İnandı’yı kaçırmasını önlemek üzere bir araya gelindiğinin vurgulandığı basın açıklamasında, “Erdoğan’ın kirli işleri için kullandığı Milli İstihbarat Teşkilatı ve yerel mafyalar eliyle yürüttüğü yurtdışından uluslararası hukuku ihlal ederek gerçekleştirdiği insan kaçırmalarını protesto etmek ve dünya kamu oyunun dikkatini benzer yasadışı aktivitelere çekmek istiyoruz” denildi.

Ellerinde Türkçe, İngilizce ve Almanca pankartlar taşıyan Aktion für Flüchtlingshilfe ve HRD gönüllüleri basın açıklamasının ardından dağıldı.

Kaynak:Bold Medya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler