6.5 C
Kırgızistan
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img

Avrupalı parlamenter ve aktivistlerden ‘Orhan İnandı salıverilsin’ çağrısı

Kırgızistan’da Türk eğitimci Orhan İnandı’nın MİT tarafından kaçırılmasına uluslararası tepkiler giderek artıyor. Avrupalı parlamenterlerin yanı sıra İnsan Hakları Vakfı Başkanı ve eski satranç şampiyonu Garry Kasparov da İnandı’nın kaçırılmasına tepki gösterdi, Türk eğitimcinin salıverilmesini istediler.

Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın bulunmasına yönelik uluslararası çağrılar her geçen gün artıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Orta Asya Delegasyonu Başkanı İtalyan Milletvekili Fulvio Martusciello ve Avrupa Parlamentosu’nun Polonyalı üyesi Roza Thun, ortak bir açıklama yaparak İnandı’nın salıverilmesini istediler.

Türkiye’de 2016’daki başarısız darbe girişimi sonrası Türk hükumetinin dünyanın değişik ülkelerindeki 100’den fazla kişiyi muhalifi kaçırdığını belirten Avrupalı parlamenterler Martusciello ve Thun, son olarak Gülen Hareketi ile bağlantılı Kenya’daki Türk eğitimci Selahattin Gülen ve Kırgızistan’da Orhan İnandı’nın kaçırıldığını belirttiler.

 

“Türk hükumetinin yasadışı faaliyetlerini şiddetle kınıyoruz” diyen Avrupalı parlamenterler, yapılanların uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek daha önce Kosova ve Malezya’da yaşanan benzer kaçırma olayları hakkında Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun verdiği kararları hatırlattılar.

Bu kaçırma olayına karışan her kişi hakkında BM hukukunun devreye gireceğini ifade eden Avrupalı parlamenterler Martusciello ve Thun, Türk hükumetini kaçırma girişimini sonlandırmaya ve İnandı’yı serbest bırakmaya çağırırken; Kırgız hükumetini de İnandı’yı bulmak için her türlü arama girişimini sürdürmeye ve olayın aydınlığa kavuşmasını sağlamaya çağırdı.

“ERDOĞAN, MUHALİFLERİ KAÇIRMADA ULUSAL SINIRLARI TANIMIYOR”

İnandı’nın Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırılmasına bir tepki de Alman Yeşiller Partisi’nin eski eş-genel başkanı ve Alman Federal Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir’den geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cem Özdemir, “Erdoğan, kendisini eleştirenleri kaçırmaya gelince ulusal sınırları umursamıyor. Orhan İnandı, Bişkek’teki Türk Büyükelçiliğinde tutuluyor. Türkiye’ye sınır dışı edilmesi her türlü diplomatik yolla engellenmeli!”dedi. 

 

KASPAROV: KIRGIZİSTAN’DA BİR KAŞIKÇI DURUMU MU GELİŞİYOR?

Eski dünya satranç şampiyonu ve İnsan Hakları Vakfı (Human Rights Foundation) Başkanı Garry Kasparov da eğitimci İnandı’nın Kırgızistan’da kaçırılmasına tepki gösterdi.

İnandı’nın ortadan kaybolmasını gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Büyükelçiliği’nde öldürülmesi ve yok edilmesi olayına benzeten Kasparov, “Kırgızistan’da bir “Kaşıkçı” durumu mu gelişiyor? Uzun süredir (Kırgızistan’da) ikamet eden ve Erdoğan’a muhalif Türkiye asıllı Osman (Orhan) İnandi, görünüşe göre Türk büyükelçiliğinde ortadan kayboldu. Onunla bağlantıya geçip (sorulara) cevap bulacak olan var mı?” diye sordu. 

 

Washington Post yazarı Gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2018 yılında girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Büyükelçiliği’nde öldürülmüş ve cesedi yok edilmişti.

Kırgızistan’daki Sapat Eğitim Kurumları’nın eski Genel Müdürü Orhan İnandı 1 Haziran günü evinin önünde kaçırıldı. İnandı’nın MİT tarafından kaçırılarak Bişkek’teki elçilik binasında tutulduğu sanılıyor.

Kaynak:Bold Medya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler