5.5 C
Kırgızistan
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img

Demokrasinin beşiğinde Orhan İnandı çığlığı: Uyanın! Erdoğan insan kaçırıyor!

Kırgızistan’da 10 gün önce kaçırılan ve MİT tarafından Bişkek’te Türk Büyükelçiliğinde alıkonulduğu iddia edilen eğitimci ve aktivist Orhan İnandı için Londra Türk Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık ‘Uyanın Erdoğan insan kaçırıyor!’ sloganıyla eylem yaptı.

Kırgızistan’da 10 gün önce kaçırılan Orhan İnandı’nın MİT tarafından Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği’nin alt katında tutulduğu iddia ediliyor. Reyhan İnandı eşine, Türkiye Büyükelçiliğinde Kırgız vatandaşlığından çıkmak istediğine dair işkenceyle bir evrak imzalatılmaya çalışıldığını, ardından eşinin Türkiye’ye kaçırılacağını söyledi.

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE EYLEM

Zorla alıkonulduğu iddia edilen eğitimci ve aktivist Orhan İnandı için Londra Türk Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık bir grup taşıdıkları pankart ve sloganlarla eylem yaptı.

Eylemcilerden Human Rights Solidarity Derneği Eşbaşkanı Merve Aslan, İngilizce bir bildiri okudu. Aslan, eylemin amacının Erdoğan rejiminin sorumlusu olduğu zorla kaybedilme vakalarını protesto etmek ve mağdurlarla dayanışmak olduğunu belirtti.

BUGÜN ONLAR İÇİN TOPLANDIK

“Biz bugün burada 673 gündür kayıp olan Yusuf Bilge Tunç, 164 gündür kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit için toplandık,” diyen Aslan konuşmasına şöyle devam etti: “Biz bugün burada kaçırılıp Türkiye’ye götürülen ve orada hapishanelerde işkence ve eziyet görenler için toplandık. Biz bugün burada Selahaddin Gülen için bir araya geldik. Selahaddin öğretmenlik yaptığı Nairobi’de kaçırıldı. Biz bugün burada Orhan İnandı için toplandık. Orhan Uluslararası Sapat Eğitim Merkezinin başkanıydı. 1995’ten beri Kırgızistan’da çalışıyordu. O bir Kırgız vatandaşı. Hayatını eğitime adadı. Kırgız eğitiminin reformu ve gelişmesine bulunduğu katkılardan Kırgız makamlarından ödüller aldı. Kendisi 10 gündür kayıp. Türkiye’ye götürülüp işkence görmesinden endişe duyuyoruz.”

UYANIN!

Eylemci kalabalık “Orhan’ı serbest bırakın,” “Uyanın, Erdoğan insan kaçırıyor,” sloganları attı. Orhan İnandı, 31 Mayıs’tan beri kayıp. Ailesiyle son olarak 31 Mayıs akşamı görüşen İnandı’dan bir daha haber alınamadı. Aracı ertesi gün evine 6 kilometre mesafede, lastiği patlatılmış ve kapıları açık şekilde bulundu.

https://twitter.com/i/broadcasts/1ZkJzeLYMyDGv

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler