3.4 C
Kırgızistan
Pazar, Nisan 14, 2024
spot_img

Eğitimci İnandı’ya 21 yıl hapis cezası verildi

MİT operasyonuyla Kırgızistan’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirildikten sonra haftalarca gözaltında ağır işkence gören eğitimci Orhan İnandı 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karar duruşmasında mahkeme heyetine hukuku ve adaleti hatırlatan İnandı, ”Ne yaptıysan ülkem için yaptım, pişman değilim. Ben madem suçluydum siz Interpol’e neden başvurmadınız? Niçin ben Interpol üzerinden getirilmedim. Hiçbir yasa dışı eylemde bulunmadım.’’ dedi. Gözaltında işkence gördüğü için kolunu kullanamayan ve ameliyat edilen Orhan İnandı’nın sözde yargılanmasına Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

8 Eylül 2022’deki davanın duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, İnandı’nın ‘silahlı terör örgütünü kurma veya yönetme’ suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemişti.Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına sanık Orhan İnandı ile avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okumasının ardından karar öncesi Orhan İnandı’ya söz verdi.ByLock programı kullanmadığını ifade eden İnandı, bugüne kadar çalıştığı eğitim kurumlarının terörle hiçbir bağlantısının bulunmadığını söyledi.

“KANUN DIŞI HİÇBİR ŞEY YAPMADIM, MADEM SUÇLUYDUM NİÇİN INTERPOL’E BAŞVURMADINIZ?”

Kırgızistan vatandaşı olduğunu, kanun dışı bir şey yapmadığını belirten İnandı, “Tanıkların hepsi benim illegal bir şey yaptığıma dair bir beyanda bulunmadı. Kırgızistan’da herkes beni tanır, oranın vatandaşıyım ben. Kanun dışı hiçbir şey yapmadım. Kullandığım iddia edilen ByLock programını kesinlikle kabul etmiyorum. Varsa böyle bir uygulama iddia makamını bunu ispatlamaya davet ediyorum. Ben madem suçluydum siz Interpol’e neden başvurmadınız? Niçin ben Interpol üzerinden getirilmedim. Hiçbir yasa dışı eylemde bulunmadım. Türkiye’de okuduğum ve çalıştığım yıllarda yasal olmayan hiçbir faaliyette bulunmadım. Ülkemizi sevdiğimiz için bugün buradayım ama bundan gurur duyuyorum” dedi.

“NE YAPTIYSAM ÜLKEM İÇİN YAPTIM”

Suçsuz olduğunu ve Türkiye’ye hizmet ettiğine dikkat çeken İnandı, “Hayatım boyunca suç olabilecek hiçbir faaliyette bulunmadım. Ülkeme ve insanıma faydalı olmaktan başka hiçbir çalışmam olmadı. Ülke insanıma ve adalete olan inancımı kırmayacağınıza inanıyorum. Suçsuz yere yargılandığım için çok üzgünüm. Ben ne yaptıysam ülkem için yaptım, pişman değilim. Haksız, adaletsiz, hukuksuz yargılandığım bu mahkemeden tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum” diye konuştu.Sanık beyanının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık İnandı hakkında ‘terör örgütü yöneticiliği ve kuruculuğu’ suçundan 21 yıl hapis cezası verdi.

MİT KAÇIRIP, HAFTALARCA İŞKENCE ETTİ

Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırıldıktan sonra haftalarca işkenceye maruz kalan ve kolu 3 yerden kırılan Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı, ifadesinin işkence altında alındığı mahkeme kayıtlarına geçti. MİT tarafından kaçırılan Orhan İnandı’nın Türkiye’ye getirildiğini bizzat Erdoğan açıklamıştı.
ZAMAN AVUSTRALYA

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler