asd
13.7 C
Kırgızistan
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img

Orhan İnandı için Avrupa başkentlerindeki eylemler sürüyor

Kaçırılan Orhan İnandı’nın bulunması talebiyle Stockholm’un Sergel Torg meydanında toplanan insan hakları savunucuları 3 dilde Avrupalı yetkililere ikinci bir  Kaşıkçı vakasının yaşanmaması için çağrıda bulundu.

Avrupa başkentlerinde Orhan İnandı’nın Kırgızistan’da kaçırılmasının ardından başlayan eylemler sürüyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de de İnandı’nın bulunması talebiyle eylem yapıldı.

Kentin Sergel Torg meydanında bir araya gelen insan hakları savunucuları ve aktivistler, Orhan İnandı’nın bir an evvel bulunması için çağrı yaptı.

Kırgızistan’da kaçırılmasından bu yana 26 gündür haber alınamayan eğitimci Orhan İnandı’nın MİT tarafından Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği’nde tutulduğu iddia ediliyor. Kırgızistan’da devam eden protestolar Avrupa’nın da çeşitli şehirlerine yayıldı. Dünyanın hemen her yerinde ikinci bir Cemal Kaşıkçı vakası yaşanmaması için çağrılar yapılıyor.

Hej Initiativet Frihetsrörelse gönüllüsü aktivistler, Türkçe, İsveççe ve İngilizce yaptıkları basın açıklamasında Türkiye’deki Erdoğan rejiminin MİT eliyle yurt dışında yürüttüğü kirli faaliyetlerin sona ermesi istendi.

113 KİŞİ OLDU

Açıklamada Türkiye’nin yurt dışında kaçırdığı kişi sayısının 113’e ulaştığı vurgulandı. İnandı’nın hemen bulunması çağrısı içeren açıklamanın devamında, “Erdoğan’ın kirli işleri için kullandığı Milli İstihbarat Teşkilatı ve yerel mafyalar eliyle yürüttüğü yurtdışından uluslararası hukuku ihlal ederek gerçekleştirdiği insan kaçırmalarını protesto etmek ve dünya kamu oyunun dikkatini benzer yasadışı aktivitelere çekmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Belarus gibi otoriter rejimlerce sınırlarının ötesinde bu pervasız hukuksuzluğa uluslararası toplumun hoşgörü göstermemesi gerektiğini ifade edildi.

Ellerinde Türkçe, İngilizce ve İsveççe pankartlar taşıyan eylemciler basın açıklamasının ardından dağıldı.

Kaynak: Bold Medya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler