Biyografi

ORHAN İNANDI KİMDİR?
1995’ten bu yana Kırgızistan’da eğitimcilik yapan Orhan İnandı, 2001 yılından veri Uluslararası Sapat Eğitim Kurumları Genel Müdürü çalışıyor. Pedagoji üzerine doktora yapan Orhan İnandı aynı zamanda Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı.

Bünyesinde 16 lise, 1 üniversite, 1 uluslararası okul, 9 ilkokul bulunan Uluslararası Sapat Eğitim Kurumları, Kırgız Cumhuriyeti eğitim sistemine yaptığı katkılardan dolayı 2002 yılında “Kırgız Cumhuriyeti Eğitiminde Mükemmeliyet” ünvanlı Şeref Madalyası ve beraberinde Kırgız Cumhuriyeti Takdir Belgesi verildi. 2003 yılında ise Onur Madalyası ile ödüllendirildi.

NE OLMUŞTU?
Orhan İnandı’dan 31 Mayıs 2021 akşamı saat 21.00’den itibaren kendisinden haber alınmadı. Arabası 1 Haziran sabahı saat 04.20 sularında evinden 7-8 km uzaklıkta Maldibayeva Caddesi’nde kapısı açık halde bulundu. Arabanın içinde ceketi ve iki telefonu vardı.

Yakınlarının başvurusunu değerlendiren Oktyabrsky bölgesi polisinden yapılan açıklamada, “Deneyimli müfettişler ve görevliler arasından bir soruşturma-operasyon grubu oluşturuldu. Orhan İnandı’nın nerede olduğunu belirlemek için gerekli tüm soruşturma eylemleri ve arama önlemleri alındı.” denildi.

Orhan İnandı’nın kaçırıldıktan sonra Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı da resmi bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’ne ve Kırgızistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na, Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşı Orhan İnandı’yı aramak için soruşturma ve operasyonel önlemleri güçlendirme ve ek kuvvetler dahil etme talimatı verdi.” ifadeleri kullanıldı.