15.4 C
Kırgızistan
Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img

Sapat okulları yönetim kurulu başkanı Orhan İnandı Kırgızistan’da kaçırıldı

Kırgızistan’da hizmet veren Sapat okullarının yönetim kurulu baskanı Orhan İnandı Bişkek’te kaçırıldı. Olayın duyulması üzerine soruşturma ve operasyon grubu oluşturuldu. Kırgızistan İçişleri Bakanlığı, Kırgizistan vatandaşı Orhan İnandı‘yı ülke genelinde arama çalışması başlattı.

Orhan İnandı’nın arabası Bişkek içinde bir mahalle arasında 1 Haziran sabahı saat 04:20 sularında kapıları kilitli halde bulundu. Yakınlarının başvurusunu değerlendiren Oktyabrsky bölgesi polisinden yapılan açıklamada, “Deneyimli müfettişler ve görevliler arasından bir soruşturma-operasyon grubu oluşturuldu. Orhan İnandı’nın nerede olduğunu belirlemek için gerekli tüm soruşturma eylemleri ve arama önlemleri alındı.” denildi.

İnandı’dan en son 31 Mayıs akşamı 20.00 sularında evine uğradı, sonrasında bir müdür arladaşıyla 2056’da bir telefon görüşmesi yaptı ve daha sonra kendisinden haber alınamadı.

Orhan İnandı’nın eşi, “Eşimin sağ salim bize ulaşmasını istiyoruz. Kırgızistan bizim için kötü hatırlanacağı bir yer olmayacaktır İnşallah” çağrısında bulundu.

#Bişkek’te kaçırılan eğitimci Orhan İnindı’nın Türkiye Büyükelçiliği’nde olduğu belirtiliyor

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA: EK KUVVET TALİMATI VERİLDİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı da internet sitesinden resmi açıklama yayımlandı.

“Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesine ve Kırgızistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na, Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşı Orhan İnandı’yı aramak için soruşturma ve operasyonları güçlendirme, ek kuvvetler dahil etme talimatı verdi.” ifadeleri kullanıldı.

ÖZEL JET BİŞKEK HAVAALANINDA

Bişkek havaalanına inen özel jetin kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’yı almak için geldiği iddia ediliyor..

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNDE İDDİASI

Kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’nın Bişkek Büyükelçiliği’nde olduğu belirtiliyor

Kırgızistan güvenlik güçleri İnaldı’yı bulmak için seferber olurken, vatandaşlar büyükelçilik önünde toplanıyor.

   
SAPAT 1992’DEN BERİ KURGIZİSTAN’DA

Sapat eğitim kurumları 1992 yılından beri Kırgızistan’da faaliyet gösteriyor. Kırgızistan genelinde 16 yatılı okul, iki uluslararası okul – İpek Yolu ve Cambridge’in yanı sıra Bişkek’te dört ilkokul ve Atatürk Ala-Too Uluslararası Üniversitesi kurum bünyesinde hizmet veriyor. Sebat Eğitim olarak başlayan eğitim faaliyetleri 2017 yılında tamamen Kırgıistan’a devredildi ve kurumun ismi Sapat olarak değiştirildi.

KIRGIZİSTAN GEÇEN YIL TÜRKİYE’YE NOTA VERDİ

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, geçen yıl Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ı bakanlık binasına çağırarak nota vermişti. Bakanlığın internet sitesinde yer alan habere göre, Büyükelçi Fırat’a Kırgızistan’ın içişlerine karışmaması ve yasalara saygı göstermesi gerektiği söylendi.

CAMİ RÜŞVETİ İTİRAFI

Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Kırgızistan müftülüğünün geleneksel iftar davetinde çıkardığı rezalet kadar, bulunduğu ülkeyi aşağılayan tavırları da tepki çekmişti. Hizmet mensuplarıyla aynı iftarda yer almayı reddeden Fırat, salonu terk ederken skandal bir ifşaatta bulunmuştu: ‘Biz size 35 milyon dolara cami yaptıralım, siz bizi teröristlerle aynı masaya oturtun.’

TERÖRİST DEDİĞİ İNSANLARIN KIRGIZ PASAPORTU VAR

İftar davetinde onlarca ülkenin büyükelçisi vardı. Büyükelçi Fırat’ın ‘Bunlar terörist’ dediği okullarda davetin sahibi müftünün kızı da okuyor. Terörist dediği kişilerin tamamı Kırgızistan pasaportu taşıyor. Büyükelçi Fırat, önce Hizmet mensubu kişilerin dışarı çıkarılmasını talep etmiş, iftarı düzenleyen ulema heyeti, ‘Hiçbir davetliyi kovmak bizim kültürümüzde yok. Hele Ramazan’da hiç yok’ cevabını verip, Türk büyükelçiyi kendi haline bırakmıştı. İstediği olmayan büyükelçi ise şov yaparak ve ortamın huzurunu bozarak salondan ayrılmıştı.

Olayı Kırgız medyasına yorumlayan iftar davetinde bulunan bir diplomat, Türk büyükelçinin tavrının olgunluk ve diplomasiden uzak olduğunu belirtip, ‘Eğer ortam siyasi görüşünüze uymuyorsa, ‘İngiliz usulü’ kalkar sessizce orayı terk edersin.’ yorumunu yapmıştı

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler