3.4 C
Kırgızistan
Pazar, Nisan 14, 2024
spot_img

Reyhan İnandı: MİT ve elçilik çalışanları da olayın içinde

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı, Türk elçiliğinde çalışanların da bu işin içinde olduğuna dair duyumlar olduğunu, eşinin can güvenliğinden endişe ettiğini belirtti.

Hakan Fidan’ın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından 31 Mayıs akşamı kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları eski Genel Müdürü Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı Artı TV’de yaptığı açıklamada, “MİT ve elçilik çalışanlarının bu olayın içinde olduğuna dair duyumlar geliyor. Eşimin can güvenliği söz konusu” dedi.

6 Haziran 2021 Pazar günü 17.00’de Aris Nalcı’nın sunduğu Haber Aktüel’e konuk olan İnandı, eşinden 31 Mayıs akşamından bu yana haber alamadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Çeşitli başvurularımızı Kırgız makamlarına yaptık. Bunun dışında biz burada misafir vatandaş statüsünde bulunuyoruz. Misafir vatandaş tabiri yanlış olabilir çünkü biz 26 senedir Kırgızistan’dayız. Eşim Orhan İnandı, normal vatandaşlık kabulünü almıştı. Bu şekilde yaptığımız başvurular henüz neticelenmedi. Bundan önce yapılan benzeri muhtelif olaylar bize bu işin arkasında Türkiye’nin istihbaratının veya elçilik görevlilerinin olduğunu gösteriyor. Bu konudaki duyumlarımız çoğaldı. Şu an beklemeye devam ediyoruz. Elimizden başka bir şey gelmiyor ama Kırgız makamları konuyla ilgileniyor.”

KIRGIZ VATANDAŞI OLDUĞU İÇİN ÜLKEDEN ÇIKARAMIYORLAR, VATANDAŞLIKTAN ÇIKMASI İÇİN UĞRAŞIYORLAR

Eşinin Kırgız vatandaşı olduğu için ülkeden çıkarılmasının güç olacağını kaydeden Reyhan İnandı, “Bu yüzden eşimin vatandaşlıktan çıkartılması için zorla belgelere imza attırılmaya çalışıldığını duyuyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sosyal medyada çok büyük destek alıyoruz. İnsanlar ‘Bir Kırgız vatandaşını nasıl ülkeden kaçırabiliyorsunuz’ şeklinde tepkilerini dile getiriyor ve bize olan desteklerini iletiyor. Eski hükümet yetkililerinden, yeni yetkililerden ve Kırgız halkından çok ciddi destek alıyoruz. Sapat Eğitim Kurumlarının kuruluşundan itibaren buradayız. Eğitim kurumlarımızda eğitim almış, mezun olmuş ve halihazırda eğitim alan öğrencilerimizden ve velilerimizden de destek alıyoruz. Buradaki insanlar bu meselenin neden yapıldığını anlamaya çalışıyorlar.”

Eşinin 31 Mayıs günü akşam 21.00’den sonra kaçırıldığını hatırlatan İnaldı, “Eşimin en son yapmış olduğu telefon kayıtlarına ulaşıldı ve o saatten sonra herhangi bir kaydı bulunamadı. Arabanın patlayan bir lastiği dışında herhangi anormallik yoktu. Cep telefonu, ceketi ve gözlüğü arabanın içindeydi” bilgisini verirken Kırgızistan’daki makamların ve sivil toplum örgütlerinden yanıt beklediklerini söyledi.

İnandı, “Bunları değerlendirerek bize bir cevap vermelerini bekledik ama fazla da bir gelişme olmadı açıkçası. Profesyonel bir olayın içerisindeyiz ve bu da maalesef yapanların adresini bize açıkça gösteriyor. Türk istihbaratı ve elçilik çalışanlarının bu olayın içinde olduğuna dair duyumlar da geliyor. Neticede eşimin can güvenliği söz konusu. Beklemekteyiz ve açık bariz bir gelişmeye henüz ulaşamadık” dedi.

Kaynak:Boldmedya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler