15.4 C
Kırgızistan
Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img

Milletvekili Bekeşev: İstihbarat birimlerimize yazıklar olsun!

Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın, MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye götürüldüğünün ortaya çıkması ülkede büyük tepkiye neden oldu. Zira Orhan İnandı, sadece 1995’ten bu yana Kırgıtistan’a hizmet eden bir eğitimci değil, aynı zamanda Kırgız vatandaşıydı.

Kırgızistan Meclis Milletvekili Dastan Bekeşev, Kırgaz istihbarat teşkilatına yüklendi. Bekeşev, “Öncelikle, başka bir ülkenin istihbarat servisinin ülkemizde rahat bir şekilde operasyon yapıp vatandaşımızı kaçırmalarına fırsat veren kendi istihbarat servisimize yazıklar olsun. Bu yaşanan olay, istihbarat birimlerimizin seviyesinin bir göstergesidir. Karşı istihbarat önleme adına hiçbir önlemimiz yokmuş.” ifadelerini kullandı.

Dastan Bekeşev
Dastan Bekeşev

BAŞINDAN BERİ GEREKEN TEPKİ VERİLMEDİ

Dastan Bekeşev, Dışişleri Bakanlığı’nın yaşanan skandala acil bir şekilde tepki vermesi gerektiğini belirtti. Bekeşev, “Başından itibaren bu olaya ilgili devlet birimlerinin gereken ilgiyi göstermemeleri, uluslararası toplum nazarında ülkemizi zor duruma düşürdü. Uluslararası toplum nazarında müdahaleye açık ve kontrol edilebilir ülke imajı oluşturdu.” dedi.

KIRGIZİSTAN İÇİN ONUR MESELESİ

Kırgızistan Meclis Başkan Yardımcısı Aida Kasımalieva ise skandalın Kızgıtistan için onur ve egemenlik meselesi olduğunu vurguladı. Yaşanan bu olayın Kırgızistan ve Türkiye ilişkileri açısından çok talihsiz ve üzücü bir hadise olduğunu ifade eden Kasımalieva, “Yaşanan hadise bu üzücü hadise ülkemiz için onur ve egemenlik meselesidir. Bu her bir vatandaşımız için de aynıdır. Facebook’ta ve sosyal ağlarda kiminle konuşursam konuşayım bu hadise konusunda, insanların ülke yönetimine karşı eleştirileri ve farklı yorumlarımda bulunuyorlar. Bu konuda objektif gerekçeleri ve haklı nedenleri var. Orhan İnandı’nın Türkiye’ye götürüldüğü ortaya çıktı. İnsanlar kendilerini aldatılmış hissediyorlar.” dedi.

ULUSLARARASI SORUŞTURMA TALEP EDECEĞİZ

Aida Kasımalieva, skandalın peşini bırakmayacaklarını da sözlerine ekledi: “Milletvekilleri olarak uluslararası uzmanların ve uluslararası kuruluşların dahil olduğu bir soruşturma talep edeceğiz. Dışişleri Bakanlığı sessiz kalmamalı. Orhan İnandı, Kırgızistan vatandaşıdır. Devlet, Kırgızistan’ın her vatandaşından sorumludur ve onları korumalıdır.”

Kaynak:TR724

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler