15.4 C
Kırgızistan
Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img

Kırgızistan’ın kalbi kaçırılan eğitimci Orhan İnandı için atıyor

Hakan Fidan’ın başında olduğu Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Bişkek’te kaçırılan Orhan İnandı için eski siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları da açıklama yaptı.

Kırgızların kalbi, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 31 Mayıs akşamı kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı için atmaya devam ediyor. Siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları İnandı’nın bulunması için başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet yetkililerine sesleniyor.

“SAĞ SALİM BULUNMALIDIR”

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri, Kırgızistan Milli Eğitim Eski Bakanı Dosbol Nur Uulu, “Orhan beyin bu zamana kadar bulunamaması, Kırgız halkını ve özellikle de ülkemizin gençlerini ciddi şekilde endişelendiriyor. Orhan beyin kimliği belirsiz kişilerce kötü amaçla kaçırılması bizim için çok kaygı verici bir hadise. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, ilgili devlet yetkilileri, güvenlik birimleri Orhan beyin bulunması ve bu talihsiz olayın aydınlatılması için bütün imkanlarını seferber etmelidir.” dedi.

İnandı’yı Kırgızistan’a geldiği 1995 yılından itibaren tanıdığını belirten Ululu, “Ülkemizde, Orhan beyin yönetici olduğu Sapat Eğitim Kurumları’na bağlı okullar açıldı. Bu okullarda Kırgızistan’ın en eğitimli ve yetenekli çocukları yetişti ve hâlâ yetişmeye devam ediyor. Mezun olan öğrenciler, aldıkları eğitim sayesinde bugün ülkemizin kalkınmasında aktif rol oynuyorlar. Bu sebeple, Orhan beyin Kırgızistan’a çok büyük katkıları oldu. Ülkeye olan katkılarının yanında, ayrıca Kırgız vatandaşı olması sebebiyle de Kırgız yönetimi Orhan beyi bir an önce sağ-salim bulmalıdır.”

 

“ÜLKENİN EN İYİLERİ ARASINDA”

İnandı’nın yaptıkları bütün faaliyetlere katıldığını söyleyen Kırgızistan Kadınlar Kongresi Başkanı Zamira Akbagışeva, “Faaliyetlerimize katılmasının yanı sıra birçok projemizde bize destek verdi. Kırgızistan Kadınlar Kongresi olarak ‘Ülkenin En İyileri’ adıyla çıkarttığımız ansiklopedide Orhan beye ve Sapat Eğitim Kurumları öğretmenlerine yer verdik. Orhan beyin kaçırılması bizim için çok trajik ve üzücü bir hadise. Orhan bey Kırgızistan vatandaşı. Devlet, için bütün vatandaşların hayatı çok önemlidir ve can güvenliklerini korumakla yükümlüdür. Kırgız Kadınlar Kongresi olarak Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’dan, Kırgız Hükümeti’nden ve diğer bütün yetkililerden Orhan İnandı beyin bulunması için yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Kırgız halkı olarak, elimizdeki bütün imkanların sefer edilmesini rica ediyoruz.” diye konuştu.

Zamira Akbagışeva şöyle devam etti: “Eğitim her şeyin başında gelir. Eğitimli insan, eğitimli ulus ve eğitimli ülke demektir. Dil bir ülkenin kimliğidir. Ana dili ise ana vatanıdır. Orhan bey, çocuklarımıza anadilimizi öğreten, bunun yanında ülkesini seven faydalı vatansever gençliğin yetişmesine öncülük etmiş birisidir. Bu manada, Orhan İnandı Bey ülkemizin kalkınmasına büyük katkıları olmuş bir insandır. O, ülkemizi yürekten seven, herkese sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaşan bir insandı. Ayrıca, Kırgız tarihini ve örf-adetlerini en az bir Kırgız kadar çok iyi bilen bizden bir insandı. Bir kez daha ülke yönetiminden ve yetkililerden bütün imkanlarını seferber ederek Orhan İnandı’yı bulmalarını istiyoruz.”

 

“ÇOCUKLARIMIZ ÇOK KALİTELİ BİR EĞİTİM ALDILAR”

Milletvekili Parhat Tülendıbaev ise Orhan İnandı’nın başında bulunduğu Sapat Eğitim Kurumları’nın kalitesine dikkat çekti. Sapat’tan mezun olan öğrencilerin Kırgızistan’ın gelişmesine katkıda bulunduklarını söyleyen Tülendıbaev Cumhurbaşkanı’na, Millet Meclisi’ne seslendi:

“Orhan beyi çok uzun zamandan bu yana, Kırgızistan’a geldiği 1990’lı yıllardan itibaren tanıyorum. Orhan bey çok iyi, şahsiyetli ve nitelikli bir insandır. Onun hep iyi yönlerini gördüm ve şahit oldum. Başta kendi çocuklarım olmak üzere, yakın akrabalarımın çocukları da Orhan beyin açılmasını sağladığı okullarda okudular. Çok kaliteli bir eğitim ve çok iyi terbiye aldılar. Aldıkları kaliteli eğitim sayesinde yurtdışında çok iyi üniversiteler kazandılar ve derece ile mezun oldular. Özellikle tekrar belirtmek isterim ki, Sapat Eğitim Kurumları’na bağlı okullar ülkemiz nesline çok iyi bir eğitim ve terbiye veriyorlar. Kendi ülke vatandaşımızın, daha da ötesi kardeşimiz olarak gördüğümüz Orhan beyin kaçırılması bizi çok üzdü. Hepimiz çok endişeleniyoruz. Cumhurbaşkanından, Millet Meclisi Cogork Keneş’ten ve güvenlik güçlerinden değerli dostumuz Orhan İnandı’nın bulunması için yardımcı olmalarını rica ediyorum.”

 

14 GÜN ÖNCE KAÇIRILDI

26 yıl önce ailesiyle birlikte Kırgızistan’a göç eden Orhan İnandı, 31 Mayıs akşamı Hakan Fidan’ın başında olduğu Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından evinin önünde kaçırıldı. Arabası evinden 7-8 kilometre uzaklıktaki bir mahallede kapıları açık halde bulundu. Arabada İnandı’nın ceketi, iki telefonu ve gözlüğü vardı.

Eşi Reyhan İnandı’nın yaptığı açıklamaya göre 14 gündür haber alınamayan Orhan İnandı Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği’nde tutuluyor. Dünyaca ünlü insan hakları kuruluşları, uluslararası gazeteciler ve Avrupalı parlamenterler İnandı’nın kaçırılmasını ikinci Cemal Kaşıkçı vakası olarak değerlendiriyor. Günlerdir hükumet meydanında Orhan İnandı’nın ortadan kaybolmasını protesto eden Kırgız halkı ve meclisi de İnandı’nın bulunması için çağrı yapıyor.

Öte yandan geçen hafta Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Erdoğan’a Orhan İnandı hakkında sorular sordu. Erdoğan ise İnandı’yı tanımadığını, hiçbir bilgiye sahip olmadığını söyledi. Gülen Hareketi taraftarları hakkında hiçbir şey duymak istemediğini de sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi ise 11 Haziran’da Orhan İnandı için Türkiye’yi de bağlayan bir ‘tedbir kararı’ verdi. Buna göre İnandı’nın ortaya çıkarılması, işkence ve kötü muamele varsa buna maruz bırakılmaması, mani olunması, fiziksel ve zihinsel bütünlüğünün korunması, ailesiyle irtibatının sağlanması, ailesine bilgi verilmesi gerekiyor.

Kaynak:Bold Medya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler