15.4 C
Kırgızistan
Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img

Eski Meclis Başkanı Tekebaev: İnandı’nın kaçırılması Kırgızistan egemenliğine saldırıdır

Kırgızistan eski Meclis Başkanı Ömürbek Tekebaev, Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın MİT operasyonuyla kaçırılmasına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İnandı’nın MİT tarafından kaçırıldığını bizzat itiraf ettiğini belirten Tekebaev, “Orhan İnandı, Kırgızistan vatandaşıdır. Kırgızistan’da eğitim sisteminin gelişmesine büyük katkıları olan bir kişi, bizim vatandaşımız. Kırgız vatandaşlarının Türk istihbarat servisi tarafından Kırgızistan topraklarında kaçırılması, Kırgızistan’ın egemenliğine ve ulusal çıkarlarına yönelik bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı.

Tekebaev’in ‘Egemenliğimize zarar verilmemeli’ başlıklı yazısı şöyle:

KIRGIZ VATANDAŞLARININ EGEMENLİĞİ DE DOKUNULMAZDIR

“5 Temmuz’da Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orhan İnandı‘nın Türk istihbarat servisinin başarılı bir özel operasyonu sonucunda Türkiye’ye getirildiğini duyurdu. Orhan İnandı, Kırgızistan vatandaşıdır. İnandı, Kırgızistan’da eğitim sisteminin gelişmesine büyük katkıları olan bir kişi, bizim vatandaşımız.

Kırgız devletinin egemenliği ne kadar dokunulmaz ise aynı bunun gibi her bir Kırgız vatandaşımız da dokunulmaz olmalıdır. Çünkü Kırgız halkı Kırgız vatandaşlarından müteşekkildir. Kırgız halkı devletin temelidir. Bu nedenle, Kırgızistan Anayasasında, “Devletin vatandaşlarının güvenliğini korur ve Kırgız vatandaşını asla başka bir ülkeye iade etmez.” garantisi bulunmaktadır.

EGEMENLİK, HİÇ BİR GEREKÇEYLE FEDA EDİLEMEZ

Kırgız vatandaşlarının Türk istihbarat servisi tarafından Kırgızistan topraklarında kaçırılması, ülkemizin, Kırgızistan’ın egemenliğine ve ulusal çıkarlarına yönelik bir saldırıdır. Egemenlik hiçbir gerekçeye feda edilmemeli ve kıyından köşesinden dolaşıp çeşitli bahanelerle pazarlık unsuru yapılmamalıdır. Egemenlik hakkı satılık değildir, satılmamalıdır. Kendi tarafımızdan bu suça iştirak edenler varsa derhal tespit edilmeli ve kanun önünde hesap vermelidirler! Yarın, böyle talihsiz ve korkunç bir hadise başımıza gelse, devletimizin bizi terk etmeyeceğinden emin olmalıyız.”

Kaynak:TR724

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler