15.4 C
Kırgızistan
Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img

Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği’nin önünde basın açıklaması yapıldı

31 Mayıs akşamından bu yana haber alınmayan eğitimci Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ve avukatı Taalaygul Toktakunova Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı.

Kırgızistan’da kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın bulunması için başlatılan eylemler 6’ıncı gününe girdi. Orhan İnandı’nın eşi Reyhan inandı ve avukatları Taalaygul Toktakunova Kırgızistan saatiyle bugün 14.00’te Bişkek’teki Türk Büyükelçiliğinin önünde bir basın açıklama yaptı.

“23 ÜLKEDEN 90 TÜRK VATANDAŞI KAÇIRILDI”

Eşinden bir haftadır haber alamadıklarını söyleyen Reyhan İnandı, Türkiye’nin şu ana kadar 23 ülkeden 90 Türk vatandaşını kaçırdığını söyledi. Kaçırılan insanlara işkence yapıldığını belirten İnandı, “Burada toplanmamızın nedeni, Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın kaçırılması ve 1 haftaya yakın bir süredir haber alamıyor olmamız. Eşim Orhan İnandı beyin elçilik binası içinde zorla alıkonulduğuna dair bir bilgiye ulaştık. Türkiye şu ana kadar aynı şekilde 23 ülkeden 90 Türk vatandaşını kaçırdı. Kaçırdığı kişileri haksız ve hukuksuz bir şekilde hapse atıyor ve işkence ediyorlar.” diye konuştu.

“SAPAT EĞTİM KURUMLARI TAKDİR EDİLEN BİR KURUMDUR”

26 yıldır Kırgızistan’da huzurlu bir şekilde yaşadıklarını belirten İnandı, “Sapat Eğitim Kurumları ülkede halkı tarafından bilinen ve faaliyetleri herkes tarafından takdir edilen bir kurumdur. Bu kurumlar Kırgız neslini yetiştiriyor. Kırgız halkı her fırsatta Orhan beyden ve faaliyetlerinden memnun olduklarını dile getirmişlerdir. Orhan bey Kırgız halkının gönlünü kazanmış biridir. Kaçırıldığı günden beri durumu öğrenmek ve yardımcı olmak için arayan çok kişi oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Boldmedya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler