6.5 C
Kırgızistan
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img

“Bişkek Büyükelçiliğinde araştırma için notayı yazacağız”

MİT tarafından kaçırılan eğitimci Orhan İnandı, Kırgızistan Parlamentosu’nun ana gündem konusu oldu. Kırgız Milletvekili Abduvahap Nurbaev, Dışişleri Bakanlığına çağrı yaptı, “Bizim vatandaşımızı bir elçilik nasıl tutuklar” dedi. İçişleri yetkilisi de elçiliğe girmek için ihtiyaç duyulan notayı yazıp Dışişleri’ne göndereceklerini bildirdi.

Kırgızistan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler, Savunma ve Güvenlik Komitesi toplantısına eğitimci Orhan İnandı’nın Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT tarafından kaçırılmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor. İçişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Ömürzakov Süyünbek Abdıldaeviç, Uluslararası Sapat Eğitim Merkezi Başkanı Orhan İnandı’yı arama işlemlerinin tüm ülkede aralıksız devam ettiğini vurguladı.

Abdıldaeviç şu bilgileri verdi: “1 Haziran’da Orhan İnandı’nın yardımcısı Yusuf Köse İçişleri Bakanlığı’na şikayet dilekçesiyle başvurmuştu. Dilekçede İnandı’nın 31 Mayıs 2021’de saat dörtte evden çıktıktan sonra 1 Haziran’a kadar dönmediği yazılmıştır. Akrabaları kendilerince arama işlerini yaparken İnandı’nın arabasını Maldıbayeva sokağında bulmuşlardı. Arabasının arka tekerleği patlamış ve araba açık bırakılıp, içinde sahibinin ceketi, ona ait iki telefon ve arabanın dokümanları bulunmuştu. Bu haber bize geldikten sonra operasyonel soruşturma ekibi Maldıbayeva caddesine gidip soruşturma yaptı. Aynı zamanda ülkede arama işlemleri başlatılmasına emredildi. Şimdiye kadar sonuç çıkmadı. Şu anda tam bilgi sağlayamıyoruz. Soruşturma devam ediyor. İnandı’nın kaybı ile ilgili bir kaç versiyon var.”

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Milli Guvenlik Kurulu Temsilcisi Cöröbaev Canibek Suyunbekovicte ise Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın emriyle Orhan İnandı’yı kaçıranların tespit edilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü aktardı. Ellerindeki bilgileri İçişleri Bakanlığıyla paylaştıklarının altını çizdi.

Milletvekili Abduvahap Nurbaev, Kırgızistan İçişleri Bakanı’nın Birinci Yardımcısı Süyünbek Abdıldaeviç’e, İnandı’nın Türkiye Büyükelçiliği içinde olduğu yönünde bilgileri sordu. “Elçiyle konusabildiniz mi? Elçiliği kontrol edebildiniz mi veya kontrol etmeye hakkınız var mı yok mu” sorularını yöneltti.

Abdıldaeviç, Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı’nın bu bilgiyi verdiğine dikkat çekti. Adli soruşturma için Dışişleri Bakanlığı ve elçilige mektup gönderdiklerini kaydetti. “Ama biliyorsunuz her bir elçiligin dokunulmazlık hakkı var. Biz o elçiliğe Erdogan’ın izniyle girebiliriz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Abduvahap Nurbaev de “Dışişleri Bakanlığı siz ne iş yapıyorsunuz? Bizim vatandaşımızı bir elçilik nasıl tutuklar” dedi. Diplomatik yollarla görüşmelerin yapılmasını istedi. “Sizler bizim vatandaşın bulunmasında ilgisizsiniz. İçişler Bakanlığı, elçiyle konuşamaz ama sizler konuşabilirsiniz. Gel şu halkın bir söylentisi var onu yoka çıkarmak için bizim iç işler bakanlığı bir baksın, demek zor mu size” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Aybek Artıkbaev ise şunları dile getirdi: “Orhan İnandı’nın orda bulunduğuna dair bir kanıt yok. Sadece İnandı’nın hanımının sözü var. Oraya girmeye yetkimiz yok.”

NOTA YAZILACAK!

Artıkbaev’in yardımcısı ise şu bilgileri paylaştı: “Biz İçişleri Bakanlığının mektubuna göre cevap verdik. Eğer İçişleri Bakanlığı bize nota ile başvuru yapsa ve ‘Türk elçiliğine araştırma işlerini yapmamız lazım’ diye başvurulsa biz notayı yazacağız.

Bunun üzerine Abduvahap Nurbaev, Abdıldaeviç’e “Siz böyle bir başvuru yapabilirsiniz” dedi. Abdıldaeviç de nota yazısını yazacaklarını aktardı.

Bunun ardından toplantıda şu diyaloglar yaşandı:

  • Abduvahap Nurbaev: Şimdi şöyle bizim vatandaş bir haftadır yok. Sıradan bir vatandaş değil başka ülkenin birisi ama bizim vatandaşlığın almış. Bizim ülkede eğitim kurumun başkanı olmuş. Bu eğitim kurumların binlerce mezun oldu ve bu öğrenciler dünyada Kırgızistan adını savunuyorlar. Sizlerin böyle soğuk davranmanız olmaz.
  • Aybek Artıkbaev: Sayın Abduvahap Mansurovich biz soğuk davranmadık. Biz her bir vatandaşımızı ülkemizde veya başka bir ülkede olsun korumaya hazırız.
  • Abduvahap Nurbaev: Sizler oturuyorsunuz bakan olup. Bir mektup başvuru gelsin sonra bakarız diye.
  • Aybek Artıkbaev: Biz diplomatlar kendi kurallarımız yasalarımıza göre davranıyoruz.
  • Abduvahap Nurbaev: Yasa ama insanlık diye bir şey de var.
  • Aybek Caparovicte: Dışişleri Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı birlikte çalışıp araştırırsanız bulursunuz. Bize kağıt gelmesi lazım bizden kâğıt gitmesi lazım deyip oturmadan çalışsanız başka ülkelere de bizi utandırmadan.

Kaynak:Boldmedya

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Yeni Eklenenler